Šiuo metu rinkoje žinomi trys HD –analog vaizdo standartai HD-CVI, HD-TVI ir AHD. HD-SDI standartas dėl savo brangumo laikoma , kaip atgyvenęs. Apie pastaruosius pakalbėsim plačiau.
HD-CVI: 2012 metais kinų kompanija Dahua paskelbė sukūrusi naują HD CCTV standartą – HD-CVI (High Definition Composite Video Interface), kaip technologiją skirtą signalo perdavimui per koaksialinį kabelį.
Tai buvo sprendimas leidžiantis vaizdo signalo perdavimo nuotolį padidinti iki 500m, lyginant su 300m iki tol.
HD-TVI: Šis trumpinys reiškia „High Definition Transport Video Interface“. Šis standartas taip pat leidžia perduoti sp. Vaizdo signalą iki 500m per koaksialinį kabelį. HD-TVI standartas pasak šaltinių buvo sukurtas JAV, kompanijos Techpoint Inc. , 2012m, tačiau jau 2013m. skelbiama, kad tai kinų kompanijos Hikvision produktas.
AHD: Taip pat 2013m. Korėjos kompanija Nextchip paskelbė apie AHD standarto sukūrimą savo pagaminto lusto NVP2440H pagrindu.
Visi trys standartai , metams bėgant leido „perlipti“ per 960H rezoliucijos ribą ir sudaryti tam tikrą alternatyvą IP kameroms. Šiuo metu siūloma 4Mp AHD kamerų raiška , panašu, kad bus neriba.
Deja šie standartai tarpusavyje nėra kolkas suderinami. Tai sąlygojo kompanijų Dahua ir Hikvision uždarumas ir noras produkto gamybą pasilaikyti sau. Tuo tarpu Nextchip , AHD standarto technologija dalinasi su dideliu skaičiumi mažesnių gamintojų ir tai sąlygojo didesnį šios įrangos paplitimą ir populiarumą.
Kokio standarto vaizdo stebėjimo sistemą pasirinkti vartotojui , klausimas nėra paprastas . Internete egzistuoja daug nuorodų į vaizdo failus ir įvairių „specialistų“ komentarus. Man nepavyko rasti informacijos apie objektyviai, nepriklausomų įstaigų atliktus tyrimus ir paskelbtas išvadas. Bendra masė respondentų teigia , kad silpniausiai atrodo HD-CVI parametrai ir HD-CVI kamerų vaizdas. Kainos ir kokybės geriausias santykis buvo AHD. AHD pagrindinis argumentas – kaina, o ji ženkliai mažesnė negu IP. AHD vaizdo sistemos pilnai integruojamos į esamus kompiuterinius tinklus , nuotolinis vaizdo perdavimas užtikrinamas nemokamų mobilių aplikacijų (XMEye,Danale ir kt) , interneto naršyklių Chrome,Safari, Firefox ar debesų technologijų P2P pagalba.
Visų šiai dienai egzistuojančių standartų apjungimo klausimą sėkmingai sprendžia vėlgi kiniečiai.
Nuo 2017m. rinkoje atsirado vaizdo įrašymo įrenginiai, kurie palaiko visus šiuos HD standartus viename, taip pat IP ir CVBS (buvęs analoginis). Jie vadinami 5IN1 įrašymo įrenginiais , kurie palaiko iki 4Mp kamerų rezoliuciją.
AHD vaizdo sistemose reikalinga vaizdo kokybė pasiekiama , koduojant vaizdo signalą kameroje, perduodant šį kabeline linija ir dekoduojant vaizdo įrašymo įrenginyje (žr. 2pav.)
2pav.
2013m. pirmu metu pasirodę vaizdo įrašymo įrenginiai ir kameros atitiko AHD 1.0 standartą , kas reiškė 720P (1.3Mp) rezoliuciją. Po kelių mėnesių buvo anonsuotas AHD2.0 standartas kas atitiko 1080P (arba 2Mp) rezoliuciją. Vaizdo sistemų instaliuotojams įlgą laiką buvo sudėtinga suderinti šių šių standartų vaizdo kameras viename įrašymo įrenginyje- jos paprasčiausiai kartu nedirbo. Toliau plėtojant tik AHD2.0
standartą problemos neliko. 2016m. atsirado AHD-N standartas vaizdo įrašymo įrenginiams (DVR) , kaip sprendimas „biudžetiniams“ projektams.
Pratestavus nemažą kiekį AHD kamerų , pastebėta, kad stabiliai geros kokybės vaizdas gaunamas kamerose su Sony sensoriais (matricomis). Renkantis kameras , verta atkreipti dėmesį ne tik kaip kamera gražiai atrodo ir kiek ji pigi, bet ir kas jų viduje įdėta. Kameros aprašymo eilutėje Sensor+DSP radę užrašą IMX323,274 ar IMX290 galite jaustis perkantys tikrai neblogą daiktą. Tokių kamerų vaizdo kokybė paprastai būna geresnė negu analogiškos rezoliucijos IP.
Užrašas DSP reiškia koks vaizdo procesorius/koderis naudojamas. Jei tai AHD kamera , tai bus firmos Nextchip NVP serijos procesorius.
Kaip jau minėjau anksčiau šiuo metu prekiaujama AHD vaizdo sistemų įranga , kurių kamerų rezoliucija 4Mp (AHD)/5Mp (TVI )ir DVR įrenginiais su įrašo analogiška skiriamąja geba. Internete jau skelbiama apie gamintojų bandymus AHD vaizdo kokybę pakelti iki UHD (4K) lygio.
1Kamerų su SONY matricomis vaizdai:
https://www.youtube.com/watch?v=M8SwkrufNhc
2 Kamerų matricu palyginimas:
https://www.youtube.com/watch?v=XsbBFipg5W4
3 Kamera su IMX322 matrica , prekė:
https://www.audionas.lt/preke/ahd-kamera-ahd-60h200s/#content
4 Kamera su IMX290 matrica, prekė:
https://www.audionas.lt/preke/ahd-kamera-ahd-60h200w/#content
HD analoginės kameros labai geras sprendimas senų analoginių kamerų tinklams pakeisti , nekeičiant esamos infrastruktūros, taip sutaupant ženklią dalį lėšų , lyginant su IP tinklais. AHD vaizdo stebėjimo sistemos struktūra pavaizduota ( žr. pav.)
AHD sistemos yra idealu lokaliuose objektuose, kur vaizdo stebėjimo tinklą sudaro ne daugiau 16 vaizdo kamerų. Tokie objektai gali būti : individualūs namai, parduotuvės, degalinės ar objektai , kuriuose jau buvo ar yra sumontuotos seno tipo analoginės kameros. AHD kameros tinka naudoti automobilių numerių nustatymo sistemose , veido atpažinimo sistemose, kadangi kaip ir IP sistemose yra skaitmeninė vaizdo didinimo funkcija. AHD sistemose kabelinės linijos ilgis gali būti iki 500m, palyginus su IP be papildomos įrangos iki 100m . Lengva įsirengti patiems. Vaizdo stebėjimas ir įrašų peržiūra vykdoma per mobilius įrenginius tiek vietoje, tiek bet kuriame pasaulio taške kur yra internetas. Galima jungti įvairių gamintojų AHD kameras.
Trūkumas – plėtros galimybė. Vaizdo sistema nėra pilnai apsaugota nuo trikdžių ,kartais atsirandančių kabelinėse linijose.
IP (Internet protocol) vaizdo stebėjimo sistemo s struktūrinė schema pavaizduota čia. (žr. pav.)
Matome , kad pagrindinis IP vaizdo sistemų privalumas , galimybė „globalizuoti“ išsimėčiusius objektus, panaudojant bevielius tinklus ( WLAN), vidinius kompiuterinius tinklus ( ethernet) bei platųjį internetą.
Tai techniškai sudėtingesni projektai, reikalaujantys žinių ir kvalifikacijos taigi ir brangesni, tačiau yra idealus sprendimas kompanijoms, valstybinės ar municipalinės valdžios objektų apsaugai, kelių eismo saugumo kontrolei, pasieniui ir t.t. IP kamerų tinklą paprastai sudaro iki 16, 32/64 kamerų tinklas atskirais atvejais , esant gerai išvystytai optinio tinklo infrastruktūrai gali būti iki 128/254 kamerų. Į tokį tinklą gali būti jungiamos įvairios rezoliucijos IP kameros arba to paties gamintojo arba kelių gamintojų , jei palaiko Onvif standartą.
Čia slypi IP ir privalumai bet ir trūkumai. Privalumas –integracija- tie patys kompiuteriniai tinklai naudojami tiek duomenų , tiek vaizdo kamerų vaizdui perduoti, didelis ip tinklų atsparumas trikdžiams.
Trūkumas – saugumas ( kad apsaugoti nuo įsibrovimo -būtini sudėtingesni slaptažodžiai tiek įrašymo įrenginiams tiek ip kameroms) , vaizdo signalo vėlavimas iš vaizdo kameros iki įrašymo įrenginio , taigi ir galimas dalies informacijos praradimas . Didesni administravimo kaštai ,tinklo techniniam stoviui palaikyti. Pats tinklas būna stipriai apkraunamas. Tikslinga naudoti vieno gamintojo įrangą.
Atskirais atvejais naudinga rinktis IP kamerą, kai pačių kamerų poreikis minimalus, sakykim viena kamera.
Pasirinkus IP kamerą su atminties laikmenos palaikymu (SD atminties korta), nereikalingas įrašymo įrenginys. Kamerą programiškai integravus į namų kompiuterinį tinklą, turite galimybę stebėjimo, įrašo peržiūros galimybę per mobilius įrenginius tiek vietoje , tiek bet kuriame pasaulio taške, kur yra internetas.
Nuoroda į IP kamerą su SD korta (audionas prekė)
https://www.audionas.lt/preke/ip-hikvision-kamera-4-mp/#content
Apie papildomą įrangą naudojamą HD ir IP vaizdo stebėjimo tinklams plėtoti.
1. Šiuo metu AHD įrangos gamintojai jau siūlo kameras su motor zoom, autofocus opcijomis. Šių kamerų valdymui per tą patį vaizdo kabelį sukurtas „PTZ over coax „ standartas.
2. Sukurti maitinimo šaltiniai, kurie leidžia kamerų maitinimą perduoti per tą patį vaizdo kabelį iki 200/300m.
https://www.audionas.lt/preke/poc-keitiklis/#content
3. Vienu kabeliu perduoti 2 ar 4 kamerų vaizdą. Kabelis AHD kameroms pajungti gali būti naudojamas tiek koaksialinis (TV 75om), tiek kompiuterinis UTPCat.5, šiuo atveju naudojami vytos poros keitikliai. Vienu UTP Cat.5 kabeliu galima pajungti iki 4 AHD kamerų.
https://www.audionas.lt/preke/2-kanalu-multipleksorius/#content
https://www.audionas.lt/preke/4-kanalu-multipleksorius/#content
4. Pajungti monitorių ar televizorių , esantį už 60m.
https://www.audionas.lt/preke/vga-kabelio-ilgintuvas/#content
https://www.audionas.lt/preke/hdmi-kabelio-ilgintuvas/#content
5. IP kompiuterinio tinklo tinklo ilgintuvas per UTP kabelį iki 500m arba per koaksialinį iki 1200m.
https://www.audionas.lt/preke/ip-ilgintuvas-per-utp-kabeli/#content
https://www.audionas.lt/preke/ip-ilgintuvas-per-koaksialini-kabeli/#content
https://www.audionas.lt/preke/1-kanalo-ip-kameru-ilgintuvas-per-koaksialini-kabeli/#content